CT-0050-D10
DigiKey Part Number
5666-CT-0050-D10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-0050-D10
Description
CURR SENSE XFMR 50A IN-LINE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 A Current Sense Transformer Free Hanging (In-Line)
Category
Current Rating (Amps)
50 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current Ratio
50:5
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.461" Dia (62.50mm)