GTCA35-551M-R05-FT
DigiKey Part Number
GTCA35-551M-R05-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCA35-551M-R05-FT
Description
GDT 550V 5KA 3 POLE THROUGH HOLE
Detailed Description
Gas Discharge Tube 550 V 5000A (5kA) ±20% 3 Pole Through Hole
Category
Tolerance
±20%
Number of Poles
3
Series
Fail Short
Yes
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Voltage - DC Spark Over (Nom)
550 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)