JLLS100.V
DigiKey Part Number
F11247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS100.V
Description
FUSE CRTRDGE 100A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
100A
Size / Dimension
0.811" Dia x 1.642" L (20.60mm x 41.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC