LFC600601C
LFC600601C
LFC600601C
DigiKey Part Number
5666-LFC600601C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFC600601C
Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Holder 60 A 600V 1 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
For Use With/Related Products
Class CC/CD Fuses
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Holder
Packaging
Box
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Orientation
Horizontal
Fuse Size
0.850" Dia x 1.880" L (21.6mm x 47.8mm)
Termination Style
Box Lug
Current Rating (Amps)
60 A