LSIC2SD065A20A
DigiKey Part Number
F11899-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD065A20A
Description
DIODE SIL CARB 650V 45A TO220-2L
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 45A Through Hole TO-220-2L
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
960pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-2L
Current - Average Rectified (Io)
45A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 20 A