LSIC2SD065D10A
DigiKey Part Number
LSIC2SD065D10ATR-ND - Tape & Reel (TR)
LSIC2SD065D10ACT-ND - Cut Tape (CT)
LSIC2SD065D10ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD065D10A
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 27A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 27A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Series
Capacitance @ Vr, F
470pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
27A
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)