MCR12DSMT4G
DigiKey Part Number
MCR12DSMT4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCR12DSMT4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MCR12DSMT4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR12DSMT4G
Description
SCR 600V 12A TO-252 (DPAK)
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 12 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
6 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Off State (Max)
10 µA
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A @ 60Hz
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.9 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.6 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A