MINIASMDC030F-2
DigiKey Part Number
MINIASMDC030F-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MINIASMDC030F-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MINIASMDC030F-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINIASMDC030F-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 300MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 300 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.75 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It)
600 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Max
40 A
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)