MINIASMDC150F/24-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MINIASMDC150F/24-2 |
Description | PTC RESET FUSE 24V 1.5A 1812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1.5 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 1.5 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 40 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 120 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Polymeric | Qualification AEC-Q200 |
Voltage - Max 24V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.5 A | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Current - Trip (It) 3 A | Size / Dimension 0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm) |
Current - Max 20 A | Thickness (Max) 0.076" (1.94mm) |