MINISMDC125F/16-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MINISMDC125F/16-2 |
Description | PTC RESET FUSE 16V 1.25A 1812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.25 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 400 ms |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 50 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 140 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Voltage - Max 16V | Size / Dimension 0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.25 A | Thickness (Max) 0.019" (0.48mm) |
Current - Trip (It) 2.5 A | Approval Agency CSA, TUV, UL |
Current - Max 100 A |