PSR030UL0500Z
DigiKey Part Number
5666-PSR030UL0500Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR030UL0500Z
Description
FUSE SQUARE 500A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Box
Features
Indicating
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 150kA DC
Current Rating (Amps)
500A
Size / Dimension
1.866" L x 1.693" W x 1.929" H (47.40mm x 43.00mm x 49.00mm)
Voltage Rating - AC
700 VAC