PSR031FS0450Z
DigiKey Part Number
5666-PSR031FS0450Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR031FS0450Z
Description
FUSE SQUARE 450A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
450A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Packaging
Bulk
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.969" L x 2.028" W x 2.264" H (50.00mm x 51.50mm x 57.50mm)
Current Rating (Amps)
450A
Melting I²t
Voltage Rating - AC
700 VAC