PSR031UL0500Z
DigiKey Part Number
5666-PSR031UL0500Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR031UL0500Z
Description
FUSE SQUARE 500A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Packaging
Box
Features
Indicating
Approval Agency
CE, cURus, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
500A
Size / Dimension
1.898" L x 2.028" W x 2.264" H (48.20mm x 51.50mm x 57.50mm)
Voltage Rating - AC
700 VAC