PSR033DL0500X
DigiKey Part Number
5666-PSR033DL0500X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR033DL0500X
Description
FUSE SQUARE 500A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Packaging
Box
Features
Indicating
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
500A
Size / Dimension
1.937" L x 2.894" W x 3.130" H (49.20mm x 73.50mm x 79.50mm)
Voltage Rating - AC
700 VAC