Q6004D3RP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | Q6004D3RP |
Description | TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 4 A Surface Mount TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Configuration Single |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Triac Type Logic - Sensitive Gate | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Off State 600 V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V | Base Product Number |
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 46A, 55A |