Q6004D4RP
DigiKey Part Number
F7843TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7843CT-ND - Cut Tape (CT)
F7843DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6004D4RP
Description
TRIAC 600V 4A TO252
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 4 A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
46A, 55A