Q6006DH3RP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 745
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 19 996
Datasheet
In Stock: 736
Parametric Equivalent
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 6 A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Q6006DH3RP
DigiKey Part Number
Q6006DH3RP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6006DH3RP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO252
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
55A, 65A