Q6008DH3RP
DigiKey Part Number
Q6008DH3RPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Q6008DH3RPCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6008DH3RP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO252
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 8 A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 85A