QJ6004D3RP
DigiKey Part Number
F11742TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11742CT-ND - Cut Tape (CT)
F11742DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QJ6004D3RP
Description
TRIAC 600V 4A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 4 A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
40A, 48A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
20 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V