QJ6006DH4RP
DigiKey Part Number
F11750TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11750CT-ND - Cut Tape (CT)
F11750DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QJ6006DH4RP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO252
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 6 A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
60A, 72A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V