S6002CSRP
DigiKey Part Number
18-S6002CSRPTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-S6002CSRPCT-ND - Cut Tape (CT)
18-S6002CSRPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6002CSRP
Description
SCR 600V 2A COMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 2 A Sensitive Gate Surface Mount Compak
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
2 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Series
Current - Off State (Max)
5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
22.5A @ 50Hz, 25A @ 60Hz
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Package / Case
DO-214AA, SMB (3 Leads), Compak
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.5 V
Supplier Device Package
Compak
Current - On State (It (AV)) (Max)
1.2 A