S6004DS2RP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S6004DS2RP |
Description | SCR 600V 4A TO-252 (DPAK) |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | SCR 600 V 4 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Hold (Ih) (Max) 6 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Off State (Max) 2 µA |
Part Status Active | Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25A, 30A |
Voltage - Off State 600 V | SCR Type Sensitive Gate |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Current - On State (It (AV)) (Max) 2.5 A | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |