SJ6008DS2RP
DigiKey Part Number
F10279TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ6008DS2RP
Description
SCR 600V 8A TO-252 (DPAK)
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 8 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
6 mA
Series
Current - Off State (Max)
10 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15 µA
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
5.1 A