SMD150F/33-2
DigiKey Part Number
SMD150F/33-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SMD150F/33-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SMD150F/33-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD150F/33-2
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.5A 2SMD
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.5 A Ih Surface Mount 2-SMD
Resistance - Initial (Ri) (Min)
80 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
230 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Trip (It)
3 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
40 A