SZ1SMA10CAT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA10CAT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ1SMA10CAT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ1SMA10CAT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA10CAT3G
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 23.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V