SZ1SMA12CAT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA12CAT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ1SMA12CAT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ1SMA12CAT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA12CAT3G
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Detailed Description
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZ1SMA12CAT3G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V