SZ1SMA18CAT3G
DigiKey Part Number
F11509TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11509CT-ND - Cut Tape (CT)
F11509DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA18CAT3G
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Capacitance @ Frequency
335pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A