SZ5KASMC24CAT3G
DigiKey Part Number
18-SZ5KASMC24CAT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ5KASMC24CAT3G
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 128.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
128.5A