TPSMA6L48A
DigiKey Part Number
F6167TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6167CT-ND - Cut Tape (CT)
F6167DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMA6L48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMA6L48A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V