TPSMB18A-VR
DigiKey Part Number
TPSMB18A-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMB18A-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMB18A-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB18A-VR
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V