V140LA10CP
DigiKey Part Number
F1935-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V140LA10CP
Description
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Current - Surge
6.5 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
90J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
140 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
242 V