V14MLA0805LNA
DigiKey Part Number
V14MLA0805LNA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14MLA0805LNA
Description
VARISTOR 18.1V 40A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.1 V 40 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
20.3 V
Current - Surge
40 A
Series
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
320 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
10 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
15.9 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
18.1 V