V27ZA05P
DigiKey Part Number
F1948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V27ZA05P
Description
VARISTOR 27V 100A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
29.7 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.25J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1220 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V