V3.5MLA0805NH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | V3.5MLA0805NH |
Description | VARISTOR 5.35V 120A 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.35 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 7 V |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Surge 120 A |
Series | Energy 0.3J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 1760 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 2.5 V | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 3.5 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 3.7 V | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 5.35 V |