V5.5MLA0603NA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 34 834
Datasheet
8.2 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Building Automation – Protect/Sense/Control
V5.5MLA0603NA
DigiKey Part Number
V5.5MLA0603NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V5.5MLA0603NA
Description
VARISTOR 8.2V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
9.3 V
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1270 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.5 V
Varistor Voltage (Min)
7.1 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
8.2 V