V85MLA1210NH
DigiKey Part Number
F2224TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2224CT-ND - Cut Tape (CT)
F2224DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V85MLA1210NH
Description
VARISTOR 105V 250A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
105 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
115 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
250 A
Series
Energy
2.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
260 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
67 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
95 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
105 V