PH1090-350L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 22
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 46 277
onsemi
onsemi
RF Transistor NPN 80V 17A 350W Chassis Mount
PH1090-350L
DigiKey Part Number
1465-1194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH1090-350L
Description
RF TRANS NPN 80V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gain
8.32dB
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Power - Max
350W
Packaging
Tray
Current - Collector (Ic) (Max)
17A
Part Status
Active
Operating Temperature
200°C (TJ)
Transistor Type
NPN
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80V