FL1M-12FW-1-Y24V
DigiKey Part Number
458-1660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1M-12FW-1-Y24V
Description
LED PNL IND YELLOW 14.30MM LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Yellow 150° 24V 20mA Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Category
Current
20mA
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.47" (12.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
14.30mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
1000 ~ 1500mcd
Lamp Color
Yellow
Viewing Angle
150°
Lens Color
Yellow
Termination Style
Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP65
Voltage
24V