HBWS1608-R27J
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-R27JTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-R27JCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-R27JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-R27J
Description
FIXED IND 270NH 170MA 1.8 OHM
Detailed Description
270 nH Unshielded Wirewound Inductor 170 mA 1.8Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)