ERP-200-12
DigiKey Part Number
1866-ERP-200-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERP-200-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 202W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Size / Dimension
7.07" L x 4.72" W x 1.26" H (179.6mm x 120.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, CQC, EAC
Current - Output 1
16.8 A