HRPG-1000N3-48
HRPG-1000N3-48
DigiKey Part Number
1866-HRPG-1000N3-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRPG-1000N3-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1008W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 2.42" H (218.0mm x 105.0mm x 61.5mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1
21 A