LRS-1200-48
DigiKey Part Number
1866-LRS-1200-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-1200-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 48V 180 ~ 305 VAC, 255 ~ 431 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
180 ~ 305 VAC, 255 ~ 431 VDC
Size / Dimension
8.86" L x 4.88" W x 1.61" H (225.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
BSMI, CB, CE, CQC, cURus, DEKRA, EAC, KC, RCM, UKCA, UL
Current - Output 1
25 A