RSD-300C-24
DigiKey Part Number
1866-4193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-300C-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 62.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSD-300C-24 Models
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
300W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Railway
Part Status
Active
Efficiency
91.5%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
33.6V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
62.4V
Size / Dimension
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V