SDR-960-24
DigiKey Part Number
1866-4460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR-960-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
EDA/CAD Models
SDR-960-24 Models
Category
Current - Output (Max)
40A
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
94%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC
AC Voltage - Input
180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.91" L x 4.33" W x 4.93" H (150.0mm x 110.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
254V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
24V