SPU03L-15
DigiKey Part Number
1866-4858-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPU03L-15
Description
DC DC CONVERTER 15V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 200mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.30" W x 0.40" H (19.6mm x 7.5mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
200mA