TDR-240-24
DigiKey Part Number
1866-5584-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDR-240-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4.87 kV
Packaging
Box
Applications
Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC
AC Voltage - Input
340 ~ 550 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
4.47" L x 2.48" W x 4.93" H (113.5mm x 63.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
480V
Approval Agency
CE, EAC, TUV, UL
DC Voltage - Input (Max)
780V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V