UHP-750-48
DigiKey Part Number
1866-5593-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-750-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 754W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
95%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
9.33" L x 3.94" W x 1.61" H (237.0mm x 100.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
15.7 A