XDR-960E-48
DigiKey Part Number
1866-XDR-960E-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-960E-48
Description
O/P +48V20A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 20A
Category
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
95.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.19" L x 3.78" W (132.0mm x 96.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
254.5V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, EAC, KC, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
48V