MH4028H24B-RSR
MH4028H24B-RSR
MH4028H24B-RSR
DigiKey Part Number
1570-1959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH4028H24B-RSR
Description
FAN AXIAL 40X28MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 21.1 CFM (0.591m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
52.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Weight
0.089 lb (40.37 g)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.150A
Width
28.00mm
Material - Frame
Plastic
Air Flow
21.1 CFM (0.591m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
0.880 in H2O (219.2 Pa)