MHDB15SS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MH Connectors
In Stock: 52
Datasheet
Parametric Equivalent
Encitech Connectors AB
In Stock: 883
Datasheet
Encitech Connectors AB
In Stock: 801
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Assmann WSW Components
In Stock: 0
JAE Electronics
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
MHDB15SS
DigiKey Part Number
4672-MHDB15SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDB15SS
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C